Wkładki wewnątrzmaciczne – rodzaje, wskazania i działanie

Spośród różnych metod antykoncepcyjnych, wkładka wewnątrzmaciczna, nazywana powszechnie spiralą, jest szczególnie ceniona ze względu na swoją skuteczność. Co wpływa na to, że stanowi wybór tak wielu naszych pacjentek jako metoda zapobiegania ciąży? Bezpieczeństwo, długotrwałość i brak konieczności wykonywania regularnych czynności związanych z podtrzymaniem jej działania, to jej największe atuty.

Metody antykoncepcji - spirala wewnątrzmaciczna

Spis treści

Wkładki antykoncepcyjne wewnątrzmaciczne – wygląd oraz działanie

Wkładki antykoncepcyjne mają postać niewielkiego przedmiotu w kształcie litery „T”, zakończonej cienkim sznureczkiem. Podczas krótkiego i bezbolesnego zabiegu ginekologicznego są wprowadzane wewnątrz jamy macicy. Wkładki wewnątrzmaciczne dzielą się na dwa rodzaje, od których uzależniony jest sposób ich działania:

  • wkładka miedziana – zawiera, jak sama nazwa wskazuje, jony miedzi. Stopniowo uwalniane powodują przekrwienie nabłonka jamy macicy, tym samym zapobiegając implementacji zarodka. Dodatkowo zagęszczają śluz w szyjce, utrudniając przemieszczenie się plemnikom.
  • wkładka hormonalna – zawiera syntetyczny progestagen (np. lewonorgestrel), który po podaniu hamuje owulację, a także wpływa na endometrium. Błona śluzowa macicy staje się cieńsza, praktycznie niepodatna na przyjęcie zarodka.

Wskazania do zastosowania wkładki wewnątrzmacicznej

Spirale domaciczne posiadają wysoce skuteczny w kwestii ryzyka poczęcia, wskaźnik Pearla – w przypadku hormonalnych wynosi on od 0,09 do 0,33. Indeks określa liczbę ciąż, które wystąpiły u 100 kobiet stosujących daną metodę przez rok. Główną rolą wkładki jest oczywiście kontrola narodzin i zapobieganie ciążom i innym przykrym dolegliwościom. Zaleca się ją kobietom, zmagającym się z np. z nadmiernym krwawieniem, bolesnym bólem miesiączkowym czy przyrostem endometrium, czyli endometriozą.

Wkładki wewnątrzmaciczne posiadają szereg zalet dla kobiet, w tym:

  • skuteczność wynosząca aż 99%;
  • opcję założenia u kobiet, które nigdy nie rodziły, a nawet u matek karmiących;
  • wygodę – brak konieczności wykonywania dodatkowych czynności;
  • wieloletnią trwałość działania wynosząca od 3 do 5 lat, a nawet 10 lat (w zależności od typu wkładki i producenta);
  • natychmiastowe przywrócenie płodności po wyciągnięciu.

Jak się odbywa zakładanie wkładki domacicznej?

W MediCare założenie wkładki odbywa się w zaledwie kilka minut. Za pomocą wziernika lekarz ginekolog wsuwa do pochwy aplikator, przez który następnie manipulacyjnie przesuwa spiralę aż do macicy. Po skończeniu zabiegu, poprzez badanie USG sprawdza, czy zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej odbyło się bez zastrzeżeń. Spirale domaciczne wymagają regularnych wizyt, podczas których lekarz kontroluje ich stan oraz ułożenie.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na tę metodę?

Tak jak i wszystkie metody zapobieganiu ciąży, spirale domaciczne mają swoją wady. Przede wszystkim nie chronią one kobiety przed chorobami wenerycznymi, dlatego podczas stosunku należy zastosować również metody barierowe, takie jak prezerwatywa. Co istotne, lekarz ginekolog przed założeniem wkładki wykonuje standardowo cytologię oraz badanie USG. Często zleca podstawowe badania krwi oraz przeprowadzenie testu ciążowego. Ciąża, nowotwory, stany zapalne narządów rodnych, nietypowa budowa macicy stanowią przeciwskazania do tej metody. W naszej klinice standardową praktyką jest szeroki wywiad lekarski, dzięki czemu każda kobieta może zyskać pewność co do swojego bezpieczeństwa i zdrowia.

Podsumowanie

Wkładka antykoncepcyjna wygrywa z innymi metodami na wielu polach. Nie wymaga od kobiety przyjmowania regularnie tabletek, do tego jest zakupem jednorazowym, który wystarcza na długo. Rekomendujemy jej założenie pacjentkom, które zmagają się np. z bólem związanym z endometriozą. Te wszystkie aspekty sprawiają, że warto przemyśleć aplikację. Wszelkie obawy, pytania i wątpliwości można skonfrontować podczas wizyty u lekarza ginekologa w przychodni MediCare w Gliwicach, gdzie każdej pacjentce poświęcamy odpowiednią ilość czasu i uwagi.

Posted in Blog.