Zabiegi wykonują

Karolina CzekańskaDr Karolin Czekańska
Grzegorz KwolekDr Grzegorz Kwolek
previous arrow
next arrow

Karolina Czekańska – ZnanyLekarz.pl


Masz pytania? Chcesz umówić wizytę?

W Poradni Urologicznej kwalifikujemy i wykonujemy małoinwazyjne zabiegi operacyjne w znieczuleniu miejscowym :

  Wędzidełko jest to umiejscowiony na spodniej części prącia fragment skóry łączący żołądź z napletkiem. W sytuacji fizjologicznej wędzidełko umożliwia ściągnięcie napletka za żołądź zarówno w stanie spoczynku jak i we wzwodzie. W przypadku występowania zbyt krótkiego wędzidełka mężczyzna może odczuwać ból i dyskomfort podczas stosunku seksualnego. W skrajnych przypadkach może dojść do jego naderwania lub zerwania, które skutkują krwawieniem i silnym bólem. Czasem zbyt krótkie wędzidełko powoduje zaciąganie szczytu żołędzi w dół co może powodować dyskomfort estetyczny.

  Wskazania do zabiegu

  • krótkie wędzidełko powodujące dyskomfort podczas stosunku seksualnego
  • krótkie wędzidełko skutkujące dyskomfortem estetycznym

  Przyczyny

   Może mieć charakter pierwotny (od urodzenia) lub wtórny – powstać w wyniku stanów zapalnych, urazów prowadzących do bliznowacenia (u pacjentów z pierwotnie prawidłową długością napletka).

   Krótkie wędzidełko może utrudniać codzienne czynności higieniczne, co sprzyja stanom zapalnym i – w mechanizmie błędnego koła – może nasilać problem

   Leczenie

   Postępowaniem z wyboru w przypadku krótkiego wędzidełka napletka jest frenuloplastyka, zabieg chirurgiczny wykonywany w trybie ambulatoryjnym, polega na nacięciu krótkiego wędzidełka z użyciem skalpela lub nożyczek chirurgicznych i założeniu kilku szwów wchłanialnych.

   Podcięcie wędzidełka napletka najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W okolicę poddawaną zabiegowi podaje się środek znieczulający (np. jednoprocentowy roztwór lignokainy). Chirurg odpowiednio podcina zbyt krótki odcinek skóry wędzidełka i następczo zszywa ją, stosując technikę, która umożliwia wydłużenie wędzidełka.

   W niektórych przypadkach wykonuje się Z-plastykę wędzidełka lub obrzezanie z usunięciem wędzidełka. Bardzo rzadko rozważa się wycięcie zbliznowaciałej tkanki i przeszczep autologiczny.   Przygotowanie do zabiegu

   • Pacjent jest kwalifikowany do zabiegu po uprzedniej konsultacji urologicznej.
   • Wskazana jest depilacja.
   • Podczas kwalifikacji do zabiegu należy zgłosić ewentualne przyjmowanie jakichkolwiek leków, w szczególności zmieniających krzepliwość krwi oraz stwierdzone zaburzenia krzepnięcia i uczulenia na leki.

   Zalecenie po zabiegu

   W pierwszych kilku dniach po zabiegu może wystąpić niewielkie krwawienie z miejsca operowanego dlatego zalecane jest stosowanie jałowych opatrunków wkładanych do obcisłej bielizny. Okolica operowana może być zaczerwieniona, zasiniona, obrzęknięta. Przez ok. 2 tygodnie (czasem dłużej, zależnie od indywidualnych czynników) należy wstrzymać się od aktywności seksualnej. Lekarz wykonujący zabieg odpowie na wszystkie pytania dotyczące zaleceń po zabiegu i udzieli dokładnych wskazówek dotyczących postępowania pozabiegowego.