Zabiegi wykonuje


Masz pytania? Chcesz umówić wizytę?

Zabiegi w znieczuleniu miejscowym

    Palec trzaskający, nazywany także palcem strzelającym lub przeskakującym, to objaw choroby powodujący ból i charakterystyczny trzask przy prostowaniu oraz zginaniu palca. Wywołany jest przez zapalenie pochewek otaczających ścięgna (czyli kolagenowe włókna łączące mięsień z kością) zginacza palców. Może być spowodowany przez uraz, przeciążenie (np. wykonywanie jednostajnych ruchów ręką) lub występowanie innych chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca.

    Utrzymujący się stan zapalny powoduje zwężenie, zaciśnięcie pochewek oraz zgrubienie ścięgien zginaczy, co prowadzi do utrudnionego ślizgania się ich podczas ruchu palca i wywołuje ból, sztywność stawu oraz opisywane przez pacjentów uczucie przeskakiwania. Dolegliwość ta jest także nazywana zakleszczającym zapaleniem ścięgna. Najczęściej objaw palca trzaskającego dotyczy kciuka oraz 4 i 5 palca dłoni.

Jakie objawy

  • Ból i tkliwość palca, pojawiające się zwłaszcza w godzinach porannych
  • Uczucie przeskakiwania, tzw. „trzaskania” palca podczas zginania i prostowania
  • Wyczuwalny drobny guzek przy podstawie chorego palca
  • Może towarzyszyć mu obrzęk, usztywnienie stawu

Leczenie chirurgiczne

  • METODA OTWARTA PALCA ZATRZASKUJĄCEGO
    • Jest to najpopularniejsza metoda zabiegu. Polega na wykonaniu cięcia skórnego przy podstawie zajętego stanem zapalnym palca. Lekarz eksponuje ścięgno i jego pochewkę, a następnie przecina zwłókniałe jej tkanki oraz oczyszcza ją. Pozwala to na znacznie zmniejszenie nacisku na ścięgno oraz poszerzenie pierścienia pochewki. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji metodą otwartą stosuje się również opaskę zaciskową, która ogranicza dopływ krwi do dłoni i zmniejsza krwawienie.

  • METODA ZAMKNIĘTA PALCA ZATRZASKUJĄCEGO
    • Jest to metoda bardziej estetyczna i warunkuje szybszy powrót do zdrowia. Pierwszy raz operacja taka została wykonana przez dr J. Lorthioira w 1958 r. Zabieg ten polega na wprowadzeniu przez znieczuloną skórę igły i przecięciu nią pochewki ścięgna nie dokonując cięcia skórnego. Dzięki temu palec odzyskuje ruchomość, znika również nieprzyjemne uczucie przeskakiwania i trzaskania. Operacja ta wymaga większego doświadczenia i świetnej orientacji w anatomi ścięgien.

    Powrót do pracy po zabiegu operacyjnym

      Opcja powrotu do pracy po operacji cieśni nadgarstka uzależniona jest od charakteru pracy Pacjenta i możliwa jest w okresie między drugim a czwartym tygodniem od operacji. Większość pacjentów wraca do pracy już po trzech tygodniach od zabiegu.