Usg piersi

    USG piersi powinna wykonywać raz do roku każda kobieta po 30. roku życia. To dlatego, że w piersiach kobiet, które są w sile wieku przeważa tkanka gruczołowa. Po 40. roku życia struktura piersi ulega zmianom, tkanka gruczołowa zmniejszą swoją objętość, z kolei przybywa tkanki tłuszczowej dlatego dodatkowo wykonuje się mammografię. USG piersi oraz mammografia są więc badaniami uzupełniającymi się. Poza cyklicznymi badaniami jak USG piersi i mammografia kobiety powinny również same badać się palpacyjnie, raz w miesiącu. Poza piersiami warto również sobie sprawdzić doły pachowe, czy tam nie pojawiły się zgrubienia lub guzki.

    Bezwzględne wskazania do wykonania USG piersi

      • ból, obrzęk, tkliwość piersi,
      • wyczuwalne przez dotyk zmiany, zgrubienia i guzy piersi,
      • zmiana kształtu lub pojawiająca się nagle asymetria piersi,
      • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej.

      Warto pamiętać, że nie każda zmiana w piersi musi mieć charakter nowotworowy – u wielu kobiet występują bowiem niegroźne torbiele, tłuszczaki czy włókniaki, które wcale nie oznaczają raka.

      Ważne jest oby osoba wykonująca usg miała w tym duże doświadczenie, gdyż piersi stanowią jeden z najtrudniejszych narządów do diagnostyki.

      W naszym zespole pracuje:

       Dr Patrycja Sordoń ; doświadczony patomorfolog i ultrasonografista. Przeprowadza dokładne badanie diagnostyczne usg piersi. W razie potrzeby wykonuje biopsję cienkoigłową pod kontrolą usg i dokonuje oceny patomorfologicznej.

      Po badaniu piersi u nas nie zostaniesz sam, jeśli pojawi się problem- rozwiążemy go kompleksowo

      USG piersi – przeciwwskazania

      Nie ma w zasadzie większych przeciwwskazań do wykonywania USG piersi – lekarz może odłożyć badanie na później w sytuacji stwierdzonych na skórze piersi świeżych ran, owrzodzeń czy poparzeń. Oprócz tego, jeśli są wskazania medyczne, badanie można przeprowadzać tak często, jak tylko jest to konieczne, bez względu na wiek pacjentki. USG piersi bez obaw mogą wykonywać również kobiety spodziewające się dziecka oraz w okresie karmienia.

      Badanie USG piersi – jak się przygotować?

      Badanie USG piersi nie wymaga szczególnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się na nie między 4. a 10. dniem cyklu miesiączkowego – wówczas można najdokładniej zobrazować ewentualne zmiany. Należy wziąć ze sobą wyniki poprzednich badań USG piersi i mammografii – oczywiście jeżeli były takie wykonywane. Przed badaniem można normalnie jeść i pić czy przyjmować lek.

Badanie wykonują

Lek. med Patrycja Sordoń






Dr Patrycja Sordoń
usg, patomorfolog
Lek. med Patrycja Sordoń






Dr Patrycja Sordoń
usg, patomorfolog
previous arrow
next arrow

Masz pytania? Chcesz umówić wizytę?