Zabieg wykonuje
KATARZYNA KUBICZEKKATARZYNA KUBICZEK
KAROLINA KARKOCHAKAROLINA KARKOCHA
previous arrow
next arrow

Masz pytania? Chcesz umówić wizytę?

Profesjonalna profilaktyka stomatologiczna

To podstawowy filtr zdrowia całego organizmu, ale przede wszystkim zdrowia dziąseł i zębów. Pełna higienizacja jamy ustnej to zabieg pozwalający na najdokładniejsze oczyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego, jednocześnie daje szansę na okołozabiegowe wykrycie próchnicy we wczesnej fazie rozwoju.Wykonuje go higienistka stomatologiczna lub dentysta i mogą z niego skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Usunięcie szkodliwych złogów kamienia nazębnego i osadu, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy oraz różnego rodzaju chorób atakujących przyzębie. Higienizacja jest zabiegiem profesjonalnym i uzupełnieniem niedociągnięć w domowej pielęgnacji jamy ustnej. Ogólnie przyjmuje się, że zabieg higienizacji jamy ustnej powinno wykonać się co 6 miesięcy, jednak warto kwestię powtarzalności wizyt skonsultować z higienistką bądź stomatologiem, który określi częstotliwość dobraną do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Jak przebiega profesjonalna higienizacja jamy ustnej GBT ?

GBT (Guided Biofilm Therapy) czyli zabieg całkowitego usuwania szkodliwej płytki bakteryjnej (biofilmu), osadu i kamienia nazębnego uzupełniony fluoryzacją (pokryciem zębów preparatami o wysokim, bezpiecznym stężeniu związków fluoru). Biofilm zębowy to główny czynnik etiologiczny powstawania próchnicy oraz chorób przyzębia. Jest on prawie niewidoczny gołym okiem. GBT to zabieg nieinwazyjny, bardzo precyzyjny i całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia.

Block
1.ocena jamy ustnej

Oceniamy ilość osadu nazębnego. Stan dziąseł

Block
2.wybarwienie

Płytka i kamień nazębny przybierają różne odcienie fioletu, co pozwala unaocznić pacjentowi miejsca, których nie doczyszcza w swojej codziennej pielęgnacji w środowisku domowym.

Block
3.Airflow (piaskowanie)

Oczyszczaniu zarówno naturalnych zębów, jak i wypełnień oraz implantów przy pomocy specjalistycznej dyszy z podgrzewaną wodą, z piaskiem o mikronowej średnicy. Biofilm usuwany jest nad i poddziąsłowo.

Block
4.Skaling

Usunięciu kamienia nad- i poddziąsłowo, przyużyciu ultradźwiękowego skalera co chroni twarde tkanki zęba przed uszkodzeniami.

Block
5.Polerowanie

Wygładzenie powierzchni zębów oraz wypełnień za pomocą odpowiednich pasków międzyzębowych pasków, gumeczek oraz szczoteczek wraz z pasta polerującą.

Block
6.Fluoryzacja

Zabezpieczenie powierzchni zębów preparatem fluoru, który ma działanie przeciwpróchnicowe oraz zmniejsza nadwrażliwość pozabiegową.

Block
Pofesjonalna Higienizacja

Prawdziwy powód do usmiechu !!!

Block
Stawiamy na nowoczesność

Innowacyjne zastosowanie ciepłej wody oraz mikronowej średnicy piasku redukuje nieprzyjemne doznania oraz zmniejsza pozabiegową nadwrażliwość.

previous arrow
next arrow

Wskazaniami do higienizacji są:

 • obecność kamienia nazębnego;
 • krwawienia dziąseł podczas szczotkowania;
 • obrzęki i zaczerwienienie dziąseł;
 • nieświeży oddech;
 • choroby przyzębia;
 • uzupełnienia protetyczne jak np. implanty;
 • aparat ortodontyczny

Jakie są zalecenia po higienizacji tego typu?

Zabieg GBT daje natychmiastowe efekty po jego wykonaniu, niemniej jednak są pewne zalecenia, których należy przestrzegać, by efekt mógł utrzymać się możliwie jak najdłużej. I tak, przede wszystkim:

 • przez pierwszą godzinę po higienizacji GBT należy powstrzymać się od spożywania posiłków i napojów;
 • przez 24 godziny po zabiegu zaleca się stosowanie tzw. białej diety, czyli unikamy pokarmów i napojów, które mogłyby przebarwić płytkę zębową (np. jagody, wiśnie, borówki, papryka, buraki, czerwona kapusta, przyprawa curry, napoje kolorowe, czerwone wino i inne);
 • do końca dnia zabiegu nie należy spożywać kwaśnych produktów;
 • do końca dnia zabiegu nie należy spożywać produktów o lepkiej konsystencji (np. banany, jogurty z owocami, musli, chipsy, karmel itp.)
 • w pierwszych dniach po zabiegu należy szczotkować zęby szczoteczką z miękkim włosiem;
 • w momencie wystąpienia czasowej nadwrażliwości zębów i dziąseł na ciepło, zimno, smaki słodki czy kwaśny, zaleca się stosować płyny znoszące nadwrażliwość.

Współpraca z pacjentem

Duży nacisk kładziemy na edukację Pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej.

Dobieramy odpowiednie produkty, uczymy właściwej techniki szczotkowania zębów, jak prawidłowo używać nić dentystyczną oraz wskazać miejsca w jamie ustnej, na które należy zwrócić szczególna uwagę podczas szczotkowania zębów. Przypominamy o wizytach kontrolnych.
Zapraszamy do umawiania wizyt u naszych uśmiechniętych Higienistek.

Przykłady

Przed

Po