Zabiegi wykonuje


Masz pytania? Chcesz umówić wizytę?

Zabiegi w znieczuleniu miejscowym

Przyczyny zespołu cieśni nadgarska

    Mają zazwyczaj podłoże fizjologiczne, anatomiczne lub mogą stanowić wynik codziennych działań. Stany zapalne, neuropatia cukrzycowa, niedoczynność tarczycy, otyłość to najczęstsze przyczyny fizjologiczne. Zespół cieśni nadgarstka może być także spowodowany powtarzającymi się przez długi okres czasu czynnościami wymagającymi zginania i prostowania nadgarska i palców.

Objawy cieśni nadgarstka

    Do najczęstszych objawów należą drętwienia, mrowienia palców kciuka, wskaziciela i środkowego,bóle nocne ręki, obrzęki dłoni. W miarę rozwoju choroby wykonywanie czynności precyzyjnych staje się coraz bardziej utrudnione, a w skrajnych przypadkach niemożliwe. Skuteczną metodą leczenia tych dolegliwości jest operacja cieśni nadgarstka.

Leczenie chirurgiczne

    Leczenie należy przeprowadzić jak najszybciej, gdyż początkowo zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu są odwracalne. Jeśli objawy występują od dłuższego czasu, może to doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerwu. Leczenie zachowawcze w postaci leków przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych czy iniekcji okołonerwowych jest często nieskuteczne, gdyż nie eliminuje przyczyny – ucisku na włókna nerwu pośrodkowego.

    Jedynym skutecznym leczeniem zespołu cieśni nadgarstka jest leczenie operacyjne. Zabieg polega na niewielkim cięciu i przecięciu tkanek więzadłowych ograniczających od strony dłoniowej kanał nadgarstka i odbarczeniu nerwu pośrodkowego. Umożliwia to poprawę ukrwienia nerwu i jego odbudowę oraz powrót funkcji.

Powrót do pracy po zabiegu operacyjnym

Opcja powrotu do pracy po operacji cieśni nadgarstka uzależniona jest od charakteru pracy Pacjenta i możliwa jest w okresie między trzecim a ósmym tygodniem od operacji. Większość pacjentów wraca do pracy już po trzech tygodniach od zabiegu.


Rehabilitacja po operacji cieśni nadgarstka

    Rehabilitację po operacji cieśni nadgarstka można rozpocząć kilka dni po zabiegu. Początkowy instruktaż ćwiczeń jest podawany przez lekarza. Decyzja o jej wdrożeniu powinna wynikać ze wskazań lekarskich. W razie trudności powrotu do stanu prawidłowego miejsca operowanego lub funkcji ręki istnieje możliwość realizacji programu rehabilitacyjnego w warunkach Przychodni MediCare. Zabiegi odbywają się pod konrolą doświdczonego personelu medycznego oraz nowoczesnego sprzętu do fizykoterapii.