WKŁADKA DOMACICZNA ANTYKONCEPCYJNA (IUD – INTRA UTERINE DEVICE)

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z marca 2014 roku wewnątrzmaciczna hormonalna antykoncepcja może być stosowana również u nieródek, kobiet palących, a także u tych, które przebyły lub są zagrożone zakrzepicą. Ponadto nie bez znaczenia są właściwości pozaantykoncepcyjne wkładki: Spowalnia ona wzrost mięśniaków, zmniejsza ryzyko rozwoju endometriozy, zmniejsza bóle miesiączkowe i krwawienie (o 40-50 %).



Procedura aplikacji spirali:

  • pierwsza wizyta, to badanie i pobranie cytologii
  • na następnej wizycie założenie wkładki

Sama manipulacja założenia wkładki domacicznej jest niebolesna, trwa kilka minut.


Jak działa wkładka domaciczna?

Spirala działa na kilka sposobów, które niezależnie od siebie zapobiegają ciąży – dzięki temu jest to praktycznie najskuteczniejsza metoda antykoncepcji. Indeks Pearla, określający skuteczność wynosi poniżej 1 i jest niższy (tzn. lepiej zabezpiecza) niż wartość osiągana przez tabletki hormonalne. Nowoczesne wkładki wewnątrzmaciczne zmniejszają radykalnie ruchliwość plemników – w wyniku tego nie mają one szansy, żeby dotrzeć do jajowodu i zapłodnić komórkę jajową. Drażniące działanie na macicę powoduje zagęszczenie śluzu, a przez to utrudnia plemnikom możliwość poruszania się. Zawarte we wkładce wewnątrzmacicznej jony miedzi mają działanie plemnikobójcze, a jony srebra i złota dodatkowo – przeciwzapalne.


Korzyści z wkładki domacicznej:

  • niski wskaźnik Pearla: 0,1,
  • długotrwałe zabezpieczenie przed niepożądaną ciążą,
  • hamowanie comiesięcznego rozrostu błony śluzowej macicy, dzięki czemu miesiączki są mniej obfite i krótsze (1–2 dni),
  • możliwość stosowania u kobiet karmiących,
  • ekonomiczność metody, ponieważ wydatek rozkłada się na kilka lat – wkładka, w zależności od rodzaju, spełnia swoją rolę od 2 do 6 lat,
  • mniejsza ilość wizyt u ginekologa (raz w roku).




Zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej – Gliwice

Zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej to zabieg przeprowadzany przez lekarza ginekologa w warunkach ambulatoryjnych. Procedura trwa zazwyczaj kilka minut i może wiązać się z niewielkim dyskomfortem lub bólem, dlatego czasami zaleca się wcześniejsze zażycie leków przeciwbólowych. Zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej przeprowadza się podczas badania ginekologicznego przy użyciu wziernika i specjalnego aplikatora, który umożliwia precyzyjne umieszczenie jej w jamie macicy. Po założeniu lekarz często wykonuje kontrolne badanie USG, aby upewnić się, że wkładka jest prawidłowo umiejscowiona. Przez kilka dni po zabiegu mogą występować skurcze i niewielkie krwawienia, które zazwyczaj samoistnie ustępują.

Dostępne w naszej placówce medycznej są następujące modele wkładek domacicznych:

  • Mirena  –  system z dozownikiem syntetycznego progesteronu o nazwie lewonogestrel.
  • Kyleena – najmniejsza wkładka domaciczna z lewonogestrelem ( na zamówienie)