USG ciążowe
- USG to jedno z ważniejszych badań w ciąży. Dostarcza informacji o wielkości płodu, czynności serca, budowie narządów wewnętrznych, lokalizacji łożyska, objętości płynu owodniowego oraz wydolności łożyska z wykorzystaniem badania dopplerowskiego.
- przed 10 tygodniem ciąży (w wybranych sytuacjach)
- w 11-13,6 tygodniu ciąży (tzw. USG genetyczne, z oceną ryzyka trisomii 21, 18 i 13 u płodu na podstawie badania przezierności karku, kości nosowej, przepływu przez zastawkę trójdzielną i przewód żylny); badanie to, zgodnie z aktualnymi rekomendacjami, powinno być połączone z testem podwójnym (testem PAPP-A)
- około 18-22 tygodnia ciąży (tzw. USG połówkowe, ze szczegółową oceną anatomii płodu oraz pomiarem długości szyjki macicy)
- około 28-32 tygodnia ciąży (z ponowną oceną anatomii płodu)
- przed porodem, około 40 tygodnia ciąży.
- rutynowa kontrola ginekologiczna raz do roku u kobiet, które rozpoczęły współżycie seksualne
- diagnostyka nieprawidłowych krwawień z pochwy
- diagnostyka wad macicy, torbieli jajników i innych guzów jajników oraz mięśniaków macicy
- podejrzenie endometriozy
- podejrzenie zmian nowotworowych trzonu macicy lub jajnika
- ocena lokalizacji wkładki wewnątrzmacicznej
- niepłodność
- monitoring owulacji
- ocena wczesnej ciąży.
Standardową część badania USG ciąży stanowi badanie dwuwymiarowe (2D).
Uzupełniającą techniką badania USG jest obrazowanie trójwymiarowe (3D), czterowymiarowe (4D, czyli trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, na żywo), a także nowoczesne obrazowanie USG 5D, które pozwala na realistyczną wizualizację struktur płodu (tzw. USG HD Live).
Aby badanie USG miało wartość diagnostyczną, powinno być wykonane w określonym czasie ciąży:
Wykonujemy również badania USG ciąży mnogiej oraz badanie echokardiograficzne płodu ( echo serca płodu)
USG ginekologiczne
USG ginekologiczne wykonywane jest sondą dopochwową (u kobiet współżyjących) oraz sondą przezbrzuszną lub doodbytniczą (w przypadku dziewczynek oraz kobiet, które niewspółżyły).
Najlepiej wykonać je do 10. dnia cyklu.
Przy badaniu sondą przezbrzuszną pęcherz moczowy powinien być mocno wypełniony – godzinę przed badaniem należy wypić około 1 litra niegazowanej wody i nie oddawać moczu do czasu badania.
Przed badaniem sondą dopochwową należy opróżnić pęcherz moczowy.
W przypadku podejrzenia wady macicy stosowana jest technika obrazowania USG 3D.
- Wskazania do wykonania USG ginekologicznego :
Przygotowanie do badania usg ginekologicznego – przez powłoki brzuszne
- Warunkiem koniecznym do zbadania narządu rodnego przez powłoki brzuszne, jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza. W przeciwnym wypadku gazy w końcowym odcinku jelit, uniemożliwiają dostęp fali ultradźwiękowej do tych struktur. Aby pęcherz moczowy był prawidłowo wypełniony, należy ponad godzinę przed wyznaczonym terminem badania wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan – dotyczących tego problemu.
W wyjątkowych przypadkach można odstąpić od tej zalecanej procedury, ale wówczas na badanie należy przybyć 1,5 godziny wcześniej lub nawet poprzedniego dnia, aby ustalić z lekarzem indywidualne warunki przygotowania.
Przygotowanie do badania usg ginekologicznego – transwaginalne
- Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie należy przed badaniem mieć wypełnionego pęcherza, gdyż nie ma to wpływu na jakość uzyskiwanych obrazów, a może być przyczyną dodatkowego dyskomfortu w czasie badania.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG narządu rodnego (w tym również przez powłoki brzuszne).
W olbrzymiej większości przypadków, badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, jeżeli tak zdecydował ginekolog.