Usg tarczycy

Jest ono najpowszechniejszą, najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania obrazowego tego narządu. Pozwala na ocenę wielkości, kształtu, położenia oraz struktury gruczołu, a także stwierdzenie obecności zmian, których nie da się wykryć przy pomocy badań palpacyjnych. USG wykonuje się też profilaktycznie u kobiet w ciąży, a także u małych dzieci. W przypadku tego badania nie istnieją więc żadne ograniczenia wiekowe. Przynajmniej raz na rok zaleca się również wykonanie badania u osób, u których stwierdzono już chorobę gruczołu.

    Wskazania do badania USG tarczycy:

    • powiększenie obwodu szyi,
    • wykrycie jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy podczas badania palpacyjnego,
    • nieprawidłowe wyniki badań stężenia hormonów tarczycy,
    • kontrola leczenia hormonalnego tarczycy,
    • diagnostyka nowotworów tarczycy

    Przeciwwskazania do przeprowadzenia USG tarczycy:

Nie ma właściwie żadnych bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania USG tarczycy – badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne. Można je więc przeprowadzać u kobiet w ciąży, noworodków czy chorujących przewlekle osób starszych, za każdym razem, gdy tylko pojawiają się ku temu wskazania zdrowotne.

    Przygotowanie do badania USG

Na badanie nie trzeba się zgłaszać na czczo, można je także wykonać o dowolnej porze dnia. Warto założyć ubranie, które można rozpiąć, by odsłonić szyję i część klatki piersiowej – wówczas nie trzeba zdejmować górnych partii odzieży. Na badanie USG tarczycy dla wygody lepiej nie zakładać żadnych naszyjników, łańcuszków itp

Badanie wykonują

Lek. med Patrycja Sordoń






Dr Patrycja Sordoń
usg, patomorfolog
Lek. med Patrycja Sordoń






Dr Patrycja Sordoń
usg, patomorfolog
previous arrow
next arrow

Masz pytania? Chcesz umówić wizytę?