Zabiegi wykonuje


Masz pytania? Chcesz umówić wizytę?

Zabiegi w znieczuleniu miejscowym

    To uszkodzenie torebki stawowej prowadzące do charakterystycznego uwypuklenia się twardej, nieprzesuwalnej zmiany w okolicach stawów. Pojawia się zwykle w okolicy nadgarstka, może jednak dotyczyć każdego stawu.

    Ganglion nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ale może być przyczyną ograniczenia ruchomości stawu, bolesnych podrażnień i zapaleń, oraz wywierać ucisk na sąsiadujące nerwy.

    Leczenie polega na punkcji oraz usunięciu zawartości zmiany za pomocą strzykawki, lub też na chirurgicznym wycięciu w znieczuleniu miejscowym. Nawroty torbieli są zdecydowanie rzadsze w przypadku zabiegu chirurgicznego.

    Zabieg operacyjny

      Operacja jest najskuteczniejszą formą pozbycia się ganglionu. Polega na usunięciu torbieli wraz z torebką stawową lub pochewką ścięgnistą. Zabieg przeprowadza się w w znieczuleniu miejscowym, gdzie chirurg wykonuje nacięcie i usuwa torbiel. Następnie lekarz zaszywa miejsce zabiegu i zakłada jałowy opatrunek. Nacięcie jest niewielkie a po zagojeniu praktycznie niewidoczne. Zabiegi usunięcia galionu gwarantują eliminację bólu stawów i pozwalają na szczegółowe rozpoznanie ewentualnych zmian patologicznych. Należy również nadmienić, że nie jest to zabieg bolesny i nie ma potrzeby się go bać.

      Zalety zabiegu

      • ograniczenie dolegliwości bólowych
      • estetyczny wygląd
      • szczegółowe rozpoznanie ewentualnych zmian patologicznych

      Rehabilitacja

        Po zabiegu usunięcia ganglionu lekarz unieruchamia staw na kilka dni. Czasami konieczne jest krótkotrwałe zastosowanie szyny ograniczającej ruchy nadgarstka lub palca. Jak najszybciej wprowadza się ruchy zgięcia i wyprostu nadgarstka, stopniowo zwiększając zakres ruchu. Powrót do pełnej aktywności jest możliwy przeważnie po około 3 tygodniach od zabiegu. Po zabiegu należy oszczędzać stawy i nie przeciążać operowanego miejsca