Masz pytania? Chcesz umówić wizytę?

Jakia metoda terapii jest najskuteczniejsze?

Na to pytanie pacjent otrzyma odpowiedź podczas pierwszej, diagnostycznej wizyty fizjoterapeutycznej. Na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego dobierany jest indywidualny plan procesu fizjoterapeutycznego.

Rehabilitację wykonuje
MATEUSZ RYCHLIK







Mgr MATEUSZ RYCHLIK
MATEUSZ RYCHLIK







Mgr MATEUSZ RYCHLIK
previous arrow
next arrow

Terapia manualna

Terapia manualna jest specjalizacją w fizjoterapii, na którą składa się precyzyjne badanie oraz leczenie dysfunkcji narządu ruchu przy użyciu rąk terapeuty. Ten sposób terapii pozwala na dokładną lokalizację tkanki, która odpowiada za dolegliwości bólowe pacjenta. Jest to o tyle istotne, ponieważ inaczej leczy się uciśnięty nerw, napięty mięsień czy zwyrodniały staw. Terapia ma na celu wspomagać zarówno kręgosłup, jak i stawy obwodowe. Oprócz technik stawowych, mięśniowych wykorzystywane są również rozmaite techniki tkanek miękkich. Wszystko to ma na celu przywrócenie właściwej ruchomości/stabilizacji stawów oraz uśmierzenie pojawiających się dolegliwości bólowych. Ogromną zaletą tej metody jest jej duże bezpieczeństwo oraz to, że leczenie opracowywane jest indywidualnie, w zależności od schorzenia i stanu pacjenta.

Terapia manualna jest skuteczną metodą w walce z przykładowymi doleglwiościami:
* objawami zmian zwyrodnieniowych;
* dyskopatią;
* rwą ramienną;
* rwą kulszowa;
* skutkami urazów: złamań, skręceń, zwichnięć;
* przywracaniem zakresu ruchu po zabiegach operacyjnych;

Terapia tkanek miekkich

Często przyczyną dolegliwości bólowych jest tzw. dysbalans mięśniowo-powięziowy, który polega na zwiększonym napięciu/skróceniu jednych tkanek względem drugich. Terapia tkanek miękkich to zbiór różnych technik manualnych dostosowanych indywidualnie do potrzeb pacjenta. Techniki te wykorzystują zjawisko rozluźniania powięzi i przekraczania bariery tkankowej, usuwając przy tym wzmożone napięcie. Głównym celem terapii tkanek miękkich jest przywrócenie równowagi napięć tkankowych, rozluźnienie tych bardziej napiętych oraz poprawa elastyczności, jak i napięcia tych bardziej osłabionych.

Terapia tkanek miekkich
Kinezyterapia

Kinezyterapia polega na indywidualnej pracy pomiędzy fizjoterapeutą i pacjentem – program rehabilitacji zostaje dostosowany do aktualnego zdrowia pacjenta. Fizjoterapeuta indywidualnie dobiera rodzaj ćwiczeń, ich intensywność oraz tempo osiągania zamierzonego celu.

W terapii wykorzystywane są różne przybory (małe piłki, taśmy, dyski sensoryczne, deskorolka) jak i przyrządy (duże piłki, maty, platformy do równowagi). Podczas kinezyterapii wykorzystywane są ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, równoważne oraz wszystkie inne potrzebne do poprawy funkcji pacjenta i powrotu do sprawności. Celem nadrzędnym terapii indywidualnej (terapii manualnej, kinezyterapii, gimnastyki leczniczej, ćwiczeń usprawniających) jest przywrócenie maksymalnej sprawności fizycznej oraz zapobieganie nawrotom dysfunkcji.

Elektroterapia

Elektroterapia to zabiegi, które polegają na leczniczym oddziaływaniu prądu na człowieka. Na ciało pacjenta zakłada się specjalne elektrody, które transmitują prąd. Jeden zabieg trwa maksymalnie kilkanaście minut i prowadzony jest przez kilka sesji fizjoterapeutycznych. Pozwala na objawowe wspomaganie leczenia licznych schorzeń m. in. układu mięśniowo-szkieletowego, zaburzeń neurologicznych i innych. Poza działaniem bezpośrednim, prąd ma także znaczenie dla rozprowadzania substancji chemicznych (leków) i sygnałów nerwowych w ciele człowieka. Rodzaj prądu i jego dawka jest dobierana w zależności od leczonego schorzenia, a także odczuć pacjenta.

Terapia laserem wysokoenergetycznym

Bezbolesna i nieinwazyjna, można ją stosować nawet w przypadkach ostrych stanów zapalnych. Terapia laserem wysokoenergetycznym to terapia wywołująca fotochemiczny, fotomechaniczny i fototermiczny efekt terapeutyczny. Wiązka lasera wysokoenergetycznego przenosi energię do struktur komórkowych, powoduje zwiększoną syntezę ATP i przywraca równowagę metabolizmu komórek. Pozytywne wibracje przenoszone w głąb tkanek stymulują drenaż limfatyczny, pobudzają krążenie krwi przez transfer ciepła do tkanek. Laser wysokoenergetyczny przyspieszając procesy regeneracyjne organizmu może stanowić uzupełnienie terapii falą uderzeniową.

Terapia laserem wysokoenergetycznym
Fala uderzeniowa

Znana na całym świecie metoda zwalczania przewlekłego bólu oraz wielu schorzeń układu ruchu. To innowacyjna i bardzo skuteczna metoda leczenia. Przy użyciu elektromagnesu aparat generuje fale uderzeniowe, które są transmitowane do obszaru zmienionego chorobowo. Fale przenikają przez tkanki i skupiają się we wtórnym ognisku. Dzięki temu fale o działaniu terapeutycznym trafiają dokładnie w ognisko choroby, w miejsce poddawane leczeniu. Poza obszarem skupienia energia fali jest za mała, aby dawać efekt biologiczny. To gwarantuje wysokie bezpieczeństwo terapii falą uderzeniową.

Krioterapia miejscowa

Pod wpływem działania niskich temperatur naczynia krwionośne powierzchowne zmniejszają swoją średnicę, jednocześnie zwiększają ją naczynia krwionośne głębokie. Dzięki temu mechanizmowi uzyskujemy przekrwienie struktur głęboko ułożonych, a także zmniejszenie dolegliwości bólowych i zapalnych. Taki stan utrzymuje się w danej okolicy około 4 godz. Stosowana m.in. podczas leczenia stawów lub tkanek (skręcenia, zwichnięcia).

Kinesiotaping

Metoda terapeutyczna polegająca na aplikowaniu na ciało, w ściśle określony sposób, nierozciągliwej lub elastycznej taśmy w postaci wyciętych plastrów. Znajduje ona zastosowanie w medycynie sportowej w przypadku wystąpienia kontuzji lub przeciążenia. Metoda wykorzystywana jest w ortopedii i rehabilitacji, bezpośrednio oddziałuje na skórę (receptory bólu, czucia głębokiego), na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy. Tym samym zmniejsza ból w miejscach dotkniętych kontuzją.