Masaż limfafyczny
Obrzęk po urazie lub operacji
Obrzęk, który występuje po urazie lub operacji może utrudniać regenerację uszkodzonych tkanek. Jest on spowodowany uszkodzeniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Dodatkowo dochodzi do zwiększa produkcję chłonki (limfy), by przyspieszyć proces naprawy uszkodzeń. Sama opuchlizna jest więc nie tylko naturalną, ale także właściwą reakcją organizmu na uraz tkanek – niezależnie od tego, czy jest on spowodowany wypadkiem czy zabiegiem.
Jednak fakt, iż jest to proces naturalny, niekoniecznie oznacza, że jest też komfortowy i oczekiwany. Opuchlizna może powodować dolegliwości bólowe oraz ograniczać zakres ruchomości. W efekcie obrzęk może hamować gojenie, zamiast je wspierać.
Najczęściej problem obrzęku dotyczy stawów kolanowych oraz skokowych – po urazach i zabiegach operacyjnym. Choć jest to proces spodziewany, warto skonsultować to ze specjalistą, by wykluczyć inne, możliwe przyczyny oraz wdrożyć właściwe postępowanie.
Leczenie obrzęków pourazowych
Zwykle początkowo stosuje się zimne okłady oraz utrzymuje się kończynę uniesioną, powyżej poziomu serca, tak by gromadzący się płyn limfatyczny łatwiej odpłynął z uszkodzonego obszaru.
Czasem procesy te są wspierane farmakoterapią oraz zabiegami fizjoterapeutycznymi, które mają na celu działanie przeciwobrzękowe. Do nich należą między innymi laseroterapia, krioterapia, niektóre rodzaje elektroterapii, drenaż limfatyczny, kinesiotaping oraz odpowiednie ćwiczenia.
Obrzęki pourazowe a drenaż limfatyczny
Kiedy obrzęk jest znaczny i nawraca, najskuteczniej będzie sięgnąć po masaż limfatyczny. To nieinwazyjny, delikatny i bezbolesny zabieg, który może być wykonywany manualnie przez terapeutę albo mechanicznie, za pomocą specjalnego aparatu do drenażu limfatycznego.
W wyjątkowych sytuacjach, kiedy uraz jest świeży, obrzęk bardzo duży lub występuje konieczność ominięcia jakieś obszaru, może okazać się, iż wskazany będzie drenaż manualny. Oceni to lekarz bądź fizjoterapeuta, który zaleci właściwe postępowanie.
Jeżeli nie ma przeciwwskazań, pacjent może stosować mechaniczny drenaż limfatyczny.
Zabieg polega na założeniu specjalnego mankietu na opuchniętą kończynę, ustawieniu odpowiednich, ustalonych ze specjalistą parametrów i uruchomieniu programu. Aparat będzie napełniać kolejne komory mankietu powietrzem, zaciskając go lekko na kończynie przepychając tym samym chłonkę w kierunku węzłów chłonnych.
Ulga może być odczuwalna już po pierwszym użyciu lub dopiero z czasem, po serii kilku zabiegów.
Choć obrzęki po urazie czy zabiegu operacyjnym to powszechny problem, nie warto ich jednak ignorować, a postępowanie najlepiej skonsultować ze specjalistą, który pomoże wykluczyć przeciwwskazania oraz dostosuje terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Wskazania ogólne do drenażu limfatycznego
- obrzęki pourazowe i pooperacyjne
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- chroniczny obrzęk zapalny towarzyszący reumatyzmowi
- profilaktyka zakrzepicy żylnej (też przedoperacyjnej)
- profilaktyka niewydolności żylnej
- obrzęki towarzyszące ciąży
- obrzęk lipidowy (bolesny obrzęk tkanki tłuszczowej)
- obrzęk ręki po mastektomii
- obrzęki po ablacji, usunięciu węzłów chłonnych, radioterapii
- obrzęki nabyte, wynikające z zaburzeń krążenia limfy
Wskazania do estetyczne do drenażu limfatycznego:
- cellulit
- zapobieganie powstawaniu żylaków
- obrzęk tłuszczowy
- Zespół ciężkich nóg
- detoksykacja
- poprawa odżywienia skóry
- opieka po zabiegu liposukcji
Przeciwskazania do drenażu limfatycznego :
- niewydolność serca
- ostre zapalenia bakteryjne i wirusowe
- ostry zakrzep żylny
- rany otwarte
- choroby śledziony
- marskość wątroby
- guzki niewiadomego pochodzenia
- nowotwór, guzy złośliwe w miejscu terapii