Profesjonalna profilaktyka stomatologiczna
To podstawowy filtr zdrowia całego organizmu, ale przede wszystkim zdrowia dziąseł i zębów. Pełna higienizacja jamy ustnej to zabieg pozwalający na najdokładniejsze oczyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego, jednocześnie daje szansę na okołozabiegowe wykrycie próchnicy we wczesnej fazie rozwoju.Wykonuje go higienistka stomatologiczna lub dentysta i mogą z niego skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Usunięcie szkodliwych złogów kamienia nazębnego i osadu, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy oraz różnego rodzaju chorób atakujących przyzębie. Higienizacja jest zabiegiem profesjonalnym i uzupełnieniem niedociągnięć w domowej pielęgnacji jamy ustnej. Ogólnie przyjmuje się, że zabieg higienizacji jamy ustnej powinno wykonać się co 6 miesięcy, jednak warto kwestię powtarzalności wizyt skonsultować z higienistką bądź stomatologiem, który określi częstotliwość dobraną do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.
Jak przebiega profesjonalna higienizacja jamy ustnej GBT ?
GBT (Guided Biofilm Therapy) czyli zabieg całkowitego usuwania szkodliwej płytki bakteryjnej (biofilmu), osadu i kamienia nazębnego uzupełniony fluoryzacją (pokryciem zębów preparatami o wysokim, bezpiecznym stężeniu związków fluoru). Biofilm zębowy to główny czynnik etiologiczny powstawania próchnicy oraz chorób przyzębia. Jest on prawie niewidoczny gołym okiem. GBT to zabieg nieinwazyjny, bardzo precyzyjny i całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia.
Wskazaniami do higienizacji są:
- obecność kamienia nazębnego;
- krwawienia dziąseł podczas szczotkowania;
- obrzęki i zaczerwienienie dziąseł;
- nieświeży oddech;
- choroby przyzębia;
- uzupełnienia protetyczne jak np. implanty;
- aparat ortodontyczny
Jakie są zalecenia po higienizacji tego typu?
Zabieg GBT daje natychmiastowe efekty po jego wykonaniu, niemniej jednak są pewne zalecenia, których należy przestrzegać, by efekt mógł utrzymać się możliwie jak najdłużej. I tak, przede wszystkim:
- przez pierwszą godzinę po higienizacji GBT należy powstrzymać się od spożywania posiłków i napojów;
- przez 24 godziny po zabiegu zaleca się stosowanie tzw. białej diety, czyli unikamy pokarmów i napojów, które mogłyby przebarwić płytkę zębową (np. jagody, wiśnie, borówki, papryka, buraki, czerwona kapusta, przyprawa curry, napoje kolorowe, czerwone wino i inne);
- do końca dnia zabiegu nie należy spożywać kwaśnych produktów;
- do końca dnia zabiegu nie należy spożywać produktów o lepkiej konsystencji (np. banany, jogurty z owocami, musli, chipsy, karmel itp.)
- w pierwszych dniach po zabiegu należy szczotkować zęby szczoteczką z miękkim włosiem;
- w momencie wystąpienia czasowej nadwrażliwości zębów i dziąseł na ciepło, zimno, smaki słodki czy kwaśny, zaleca się stosować płyny znoszące nadwrażliwość.
Współpraca z pacjentem
Duży nacisk kładziemy na edukację Pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej.
Dobieramy odpowiednie produkty, uczymy właściwej techniki szczotkowania zębów, jak prawidłowo używać nić dentystyczną oraz wskazać miejsca w jamie ustnej, na które należy zwrócić szczególna uwagę podczas szczotkowania zębów. Przypominamy o wizytach kontrolnych.
Zapraszamy do umawiania wizyt u naszych uśmiechniętych Higienistek.
Przykłady
Przed
Po