Biopsja gruboigłowa
- odstawienie leków zmniejszających czas krwawienia i krzepnięcia krwi – wyłącznie po konsultacji lekarskiej,
- zaopatrzenie się w opatrunek żelowy, który przed zabiegiem należy trzymać w lodówce
Biopsja gruboigłowa jest precyzyjniejsza od biopsji cienkoigłowej, przez co jest obecnie najczęściej stosowaną metodą badania zmian chorobowych gruczołu piersiowego. Co jest tego przyczyną? W ramach biopsji cienkoigłowej pobierany jest materiał komórkowy w małej ilości. Biopsja gruboigłowa pozwala na pobranie większego materiału tkankowego, co przekłada się na wiarygodniejsze wyniki badania.
Jak wygląda zabieg biopsji piersi?
Biopsja gruboigłowa piersi jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nacina skórę na obszarze zabiegowym, po czym wprowadza przez to nacięcie igłę i przystępuje do pobierania wycinków tkankowych. Aby zwiększyć precyzję zabiegu, biopsja gruboigłowa jest przeprowadzana pod kontrolą ultrasonografii. W trakcie badania pacjentka pozostaje w pozycji leżącej.
Zdarza się, że u niektórych kobiet pojawia się lęk przed badaniem, powodowany już samą nazwą „biopsja gruboigłowa”. Podczas zabiegu jednak nadal stosuje się cienką igłę w znieczuleniu miejscowym. Ponadto w MediCare Gliwice przeprowadzamy zabieg z użyciem nowoczesnego sprzętu w postaci jednorazowych pistoletów z igłą, umożliwiających szybką penetrację tkanki, przy jednoczesnej precyzyjnej kontroli głębokości nakłucia. Pozwala to zmniejszyć dyskomfort w trakcie zabiegu do minimum.Jak wygląda zabieg biopsji gruboigłowej?
Nie wymaga się od pacjenta specjalnego przygotowania do badania. Zabieg biopsji jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Polega na pobraniu fragmentu gruczołu piersiowego za pomocą specjalnej igły biopsyjnej. Celem dokładniejszego wykonania nakłucia zmiany stosowana jest przy tym aparatura USG. Pacjent może jedynie odczuwać delikatny dyskomfort w momencie wkłucia. Po skończonym badaniu, w miejsce wkłucia zakładany jest opatrunek, a pacjent od razu może wrócić do domu. Pobrany materiał zaś przekazywany jest do pracowni patomorfologicznej, w której odbywa się dokładna analiza materiału. Czas oczekiwania na wynik wynosi od 7 do 14 dni.
Jak się przygotować do badania?
Biopsja gruboigłowa piersi to badanie, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Niemniej jednak istotne są takie zalecenia jak:
Ponadto na badanie należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną oraz skierowanie na biopsję.